четвер, 27 січня 2022 р.

31.01.2022-06.02.2022 Понятття векторної графіки

 

31.01.2022-06.02.2022 

Тема: Понятття векторної графіки. Форматування об'єктів векторної графіки

 

Теоретична частина

Що таке комп’ютерна графіка?

До графічних зображень належать різноманітні малюнки, креслення, графіки, діаграми та інші зображення, які можна виводити на екран, дру­кувати, пересилати електронною поштою, розміщувати в Інтернеті тощо.

Стрімкий розвиток сучасних ІКТ спричинив появу та розвиток комп’ютерної графіки — зображень, які створюються, опрацьовуються та відображаються засобами комп’ютерної техніки.

Комп’ютерна графіка — це сукупність методів, прийомів і засо­бів створення та опрацювання графічних зображень за допомогою комп’ютера.

Сучасні апаратні та програмні засоби  значно розширюють спектр застосування комп’ютерної графіки. Це зручні інструменти для роботи з графічними зображеннями не лише для професіоналів, а й для пересічних користувачів.


Сьогодні комп’ютерну графіку використовують під час конструю­вання та моделювання, створення рекламних роликів, в архітектурі та дизайні, у видавничій справі, кінематографі тощо.

Як кодуються текстові, графічні та звукові дані?

Ви вже знаєте, що для опрацювання даних за допомогою комп’ютера використовують двійкове кодування даних. Під час кодування текстових повідомлень кожному символу ставиться у відповідність деякий двійко­вий код залежно від обраної таблиці кодування символів.

Для зберігання та опрацювання графічних і звукових повідомлень за допомогою комп’ютера також потрібне двійкове подання даних. Про­цес кодування в цьому разі є досить складним, оскільки за допомогою комп’ютера можна зберігати та опрацьовувати лише обмежені обсяги даних, у той час як природні сигнали — носії даних — є неперервними. Тому переведення аналогових сигналів до цифрового вигляду відбуваєть­ся шляхом дискретизації (мал. 23.2).

Дискретизація (від англ. discretisation) — процес усунення неперервності (часової та просторової) аналогових сигналів — носіїв даних.

У випадку просторової дискретизації зображення ділять на невеликі області, у межах яких його харак­теристики (положення, колір, яскравість) вважають­ся незмінними.

У разі застосування дискретизації в часі на невеликі інтервали відповідно ділиться час. У межах цих інтервалів характеристики природних сигналів вважають незмінними.

Наочним прикладом часової дискретизації є коду­вання звуку за допомогою комп’ютера — приведення до цифрової форми (оцифровка). До комп’ютера надходить не сам звук (звукова хвиля), а електричний сигнал, зареєстрований деяким пристроєм, наприклад мікрофоном, радіо тощо.

Іншим прикладом є дискретизація рухомого зображення, яку ми спостерігаємо при кодуванні відео. У цьому разі ілюзія руху створюєть­ся шляхом швидкої зміни кадрів. При цьому кадри залишаються статичними.

Розрізняють два основні методи створення та кодування графічних зображень: растровий і векторний.

Растрове зображення складається з точок — пікселів відповідних кольорів і нагадує аркуш паперу в клітинку, на якому кожна клітинка зафарбована певним кольором.

Координати, форма, колір і розмір пікселів задаються при визначенні растра. Лише колір може змінюватись. Під час кодування для прямокут­ного растра характеристикам кожного пікселя ставиться у відповідність цифровий код.

Кожний растровий малюнок складається з певної кількості точок на одній горизонталі та одній вертикалі, які характеризують розмір малюн­ка. Наприклад, для операційної системи Windows типові розміри екрана монітора в пікселях можуть становити 640 х 480, 1024 х 768, 1280 х 1024. Що більша кількість пікселів міститься на екрані за одних і тих самих геометричних розмірів малюнка, то вища якість відтворення малюнка.

Кожний піксель, як об’єкт растрового зо­браження, має два основні параметри: розташування та ко­лір. Їх значення запи­суються за допомогою відповідної кількості бітів.

Крім розмірів, малюнок характеризується також кольором кожного пікселя. Таким чином, для створення або збереження растрового малюн­ка необхідно зазначити його розміри та колір кожного пікселя.

Обсяг файла, що містить растрове графічне зображення, — це пере­важно добуток розмірів (кількість пікселів за шириною й висотою) цього зображення на глибину кольору — кількість бітів, що необхідна для кодування кольору пікселя.

Растрова графіка дає можливість одержати високу якість зображен­ня, тому за її допомогою можна ефективно відтворювати реальні образи. Переваги растрових зображень: добре відтворюють напівтіні, плавні пере­ходи між кольорами. Растрові зображення використовуються для запису фотографій, художніх репродукцій тощо. Недолік растрової графіки — великі за обсягом файли для зберігання растрових зображень, а також втрата якості зображення при збільшенні або зменшенні його розміру: зменшені зображення втрачають деталі, натомість на збільшених — проявляється їхня мозаїчна структура (мал. 23.3).

Векторні малюнки будуються за допомогою математичного опису про­стих об’єктів — ліній, кіл, з яких створюються більш складні. Такі про­сті об’єкти називають графічними примітивами. Векторний малюнок (мал. 23.4) складається з переліку об’єктів та наданих їм властивостей, зокрема форми, місця розміщення, розміру, контуру, вмісту. Перевагою векторної графіки є те, що файли, у яких зберігаються векторні зобра­ження, у 10-1000 разів менші за обсягом, ніж файли, у яких зберігають­ся аналогічні растрові зображення. Векторні зображення легко редагува­ти та масштабувати без втрати якості.

У векторній графіці повністю використовують усі переваги роздільної здатності того конкретного пристрою, на який виводиться малюнок. При відтворенні векторного зображення пристрої виведення отримують вка­зівки намалювати об’єкт заданого розміру, використовуючи відповідну роздільну здатність пристрою.

Недоліком векторної графіки є «неприродність» малюнка. Природа «уникає» прямих ліній, і не завжди малюнок можна скласти з кіл і пря­мих ліній без втрати якості. Через це векторну графіку використовують здебільшого для побудови креслень, технічних та стилізованих малюн­ків, шрифтів, карт. Крім того, у векторних малюнках нечітко відтворю­ється колористичність відтінків.










 Практична частина



Результати виконання практичної частини надіслати на електронну скриньку: vinnser@gmail.com


*********************************

Завдання на розвиток кмітливості

ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ ТА РЕЗУЛЬТАТАМИ ДІЙ

1. Перше число збільшили у 7 разів, а друге — у 8 разів. Одержали однаковий результат — число 168. Знайди перше і друге числа.

2. Перше число зменшили на 293 одиниці, а друге — збільшили у 14 разів. Одержали однаковий результат — число 518. Обчисли числа, над якими виконували дії.

3. Перше число збільшили у 5 разів, а друге — зменшили у 7 разів. Одержали однаковий результат — число 40. Обчисли числа, над якими виконували дії.

4. Перше число збільшили у 17 разів, а друге — на 1 95 одиниць. Одержали однаковий результат — число 391. Знайди перше і друге числа.

5. Перше число збільшили у 23 рази, а друге — у 34 рази. Одержали однаковий результат — число 28934. Знайди перше і друге числа.

6. Перше число зменшили у 22 рази, а друге — у 46 разів. Одержали однаковий результат — число 37. Знайди ці числа.

7. Якщо від числа відняти 698, то одержане число буде більше на 7321 одиницю від числа 2795. Знайди це число.

8. Число збільшили у 15 разів, одержане число стало більшим за число 328 на 602 одиниці. Що це за

число?

9. Невідоме число збільїьлли на 1248 одиниць, одержане число стало у 15 разів більше за число 132. Знайди невідоме число.

10. Після того, як число зменшили у 23 рази, одержане число стало більшим за число 729 на 541 одиницю. Знайди це число.

11. Невідоме число зменшили на 3258, одержане число стало у 34 рази більше за число 58. Знайди невідоме число.

12. Число збільшили у 17 разів, одержане число стало меншим за число 3519 у 23 рази. Знайди число.

13. Якщо зменшити число на 2138 одиниць, то одержимо число, що у 17 разів більше за число 258. Що це за число?

14. Число збільшили у 97 разів, одержане число стало більшим на 3257 одиниць від числа 4794. Знайди це число.

15. До числа додали 5634, одержали число, що більше у 38 разів від числа 265. Що це за число?

16. Число зменшили на 1935 одиниць, одержане число стало у 15 разів більше за число 302. Що це за число?

17. Невідоме число збільшили на 22724 одиниці, одержане число стало у 93 рази більше за невідоме. Знайди невідоме число.

18. Число зменшили на 462 одиниці, одержане число стало меншим за шукане у 23 рази. Що це за число?

19. Невідоме число збільшили на 3818 одиниць і одержали число, що більше за невідоме у 47 разів. Знайди невідоме число.

20. Невідоме число зменшили у 127 разів, одержане число стало меншим за невідоме на 8285 одиниць. Знайди невідоме число.

21. Від невідомого числа відняли 16482. Одержане число зменшилося у 68 разів. Знайди невідоме число.

22. Невідоме число помножили на 57, воно збільшилося на 1904 одиниці. Знайди невідоме число.

23. Невідоме число розділили на 84, а частка невідомого і числа 84 дорівнює 17. Знайди невідоме число.

24. Невідоме число розділили на 143, одержане число виявилося більшим за дільник у 7 разів. найди невідоме число.

25. Невідоме число розділили на 63 і одержали чис¬ло, що у 9 разів менше за дільник. Знайди невідоме число.

26. До невідомого числа додали 1200. Після цього воно збільшилося у 26 разів. Знайди невідоме число.

27. До даного числа додали його два рази і одержали число, що дорівнює сумі числа 726 та даного числа. Знайди це число.

28. Після того, як перше число збільшили на 47 одиниць, воно стало у 2 рази більшим за друге, а їх сума стала більшою за число 620 на 253 одиниці. Знайди перше і друге числа.

29. Перше число більше за друге у три рази. Перше число збільшили у 6 разів, а друге — зменшили у 2 рази. Як зміниться частка першого і другого чисел? Якою вона стане?

30. Перше число менше за друге у 6 разів. Перше число зменшили у 8, а друге — у 2 рази. Як зміниться частка? Якою вона стане?

31. Перше число більше за друге у 18 разів. Перше число збільшили у 5 разів, а друге — у 10. Як зміниться частка цих чисел? Якою вона стане?

32. Якщо задумане число збільшити у три рази, а потім задумане число збільшити у 5 разів і знайти між ними різницю, то вона буде дорівнювати 48. Знайди задумане число.

33. Перше число більше за друге у 84 рази. Перше число зменшили у 7 разів, а друге збільшили у 6 разів. Як зміниться частка першого і другого чисел? Якою вона стане? У скільки разів вона зміниться?

34. Перше число менше за друге у 42 рази. Перше число збільшили у 2 рази, а друге зменшили у 7 разів. Як зміниться частка чисел? Якою вона стане? У скільки разів вона зміниться?

четвер, 20 січня 2022 р.

24.01.2022-30.01.2022 Створення зображень

 

24.01.2022-30.01.2022

Тема: Створення зображень в графічному редакторі

 

Теоретична частина


 



 




















Практична частина

 




 

Результати виконання практичної частини надіслати на електронну скриньку: vinnser@gmail.com


**********************

Завдання на розвиток кмітливості

Задачі на пошук вікових інтервалів між особами

 

СТАРШИЙ ЧИ МОЛОДШИЙ?

Відповідь на це запитання можна одержати, розв'язуючи задачі, у яких явно чи неявно вказується на родинні стосунки, порівнюється вік друзів, спів ставляється вік дорослих і дітей. Учням потрібно уявити ті зміни у часі, що описані в умові, та відповідно до них визначити правильний шляхрозв 'язування задачі, не забуваючи про родинні зв'язки в динаміці подій сюжету конкретної за¬дачі.

1. Рік тому Іринці виповнилось 5 років. Якого віку вона буде через 5 років?

2. Через 3 роки Оленка буде старшою за Ігоря на 4 роки. На скільки років Оленка старша за Ігоря?

3. Оля, Іринка та Ганнуся —сестрички різного віку. Яка з сестер найстарша, якщо Ганнусі зараз стільки років, скільки буде Іринці через 2 роки після того, як Олі виповниться 7 років?

4. Два роки тому Олегові було 7 літ. Скільки років його братові Сергійку, якщо він у три рази молодший за Олега?

5. Через два роки Юрко буде втричі молодшим за тринадцятилітнього Володю. Скільки років Юркові?

6. Вік Олега і Андрія разом складає 16 років, а вік разом Андрія і Володі — 21 рік. Вкажи вік кожного хлопчика, якщо усі разом вони мають 28 років.

7. Батько у 3 рази старший за доньку, а син молодший за батька у 4 рази. Різниця між віком доньки та сина складає 3 роки. Визнач вік батька та його дітей.

8. Якщо до віку Олени Миколаївни додати 7 років, то вона буде старшою за Катерину Семенівну у 2 рази. Якщо вік Катерини Семенівни зменшити на 4 роки, то вона буде у 4 рази старшою за семирічну Оксану. Скільки років Олені Миколаївні, а скільки Катерині Семенівні?

9. Коли синові виповнилося 7 років, то батькові було 32 роки. Через скільки років батько буде вдвічі старший за сина?

10. Через два роки Марина буде у 4 рази старшою за свого молодшого трилітнього брата Валентина. Який зараз вік Марини?

11. Через 3 роки Оленка буде вдвічі старшою за шестилітнього Павла. Скільки років Оленці?

12. Чотири роки назад Наташа була вдвічі молодшою за свого брата, чотирнадцятилітнього Антона. Який вік Наташі?

13. Оля старша за Іринку на 3 роки, а від Тоні вона старша на 4 роки. Всього сестричкам 35 років. Який вік кожної із дівчаток?

14. Через скільки років десятилітній Василько буде вдвічі старшим за Семена, який зараз молодший за шестилітнього Олега на 2 роки?

15. Через 7 років Олег буде вдвічі старшим за Василя, а різниця між їх віком складає 12 років. Який вік Олега і Василя?

16. Через 4 роки Ігор буде вдвічі старшим за Антона, який зараз молодший за семилітнього Дмитрика на 2 роки. Обчисли вік кожного із хлопчиків. Хто з них найстарший?

17. Коли Андрію виповниться через 5 літ стільки років, скільки зараз Миронові, він буде втроє старшим за шестирічного Олега. Хто з хлопчиків найстарший, а хто — наймолодший? Скільки років кожному із них?

18. Петрик та Василько — брати дівчаток Опі та Насті. Кожна дівчинка молодша за свого брата на 2 роки. Оля старша за Василя на 3 роки. Всього дітям разом 42 роки. Назви, хто з хлопчиків і дівчаток знаходиться у родинних зв'язках, і визнач їх вік.

19. Якщо до віку сестри додати 4 роки, то вона буде ровесницею свого брата. їх спільний вік у 2 рази менший за вік батька. Разом батькові і його дітям 60 років. Обчисли вік кожного.

20. Визнач вік дідуся, батька і онука, якщо через 5 років онук буде молодшим за дідуся у 3 рази,а за батька — у 2 рази. Різниця між віком дідуся і батька дорівнює 25 рокам.

21. У бабусі було четверо внуків. Вік найстаршого складає третину, вік кожного із братів-близнюків — четверту частину, а найменшого — шосту частину віку бабусі. Найстарший має на 12 років більше від молодшого внука. Скільки років бабусі і кожному із онуків?

22. Якщо вік бабусі збільшити на 4 роки, то вона буде старшою за свою внучку у 6 разів, а якщо вік матері зменшити на 4 роки, то її вік буде у 3 рази більшим за вік своєї дочки або внучки бабусі. Різниця між віком бабусі та матері складає 25 років. Обчисли вік бабусі, матері, внучки.

пʼятниця, 14 січня 2022 р.

17.01.2022-23.01.2022 Графічна інформація

 

17.01.2022-23.01.2022

Тема: Графічна інформація та засоби її опрацювання

Теоретична частина

Шаблони фігур







Практична частина





Результат виконання практичної частини надіслати на електронну скриньку учителя: vinnser@gmail.com





середа, 5 січня 2022 р.

10.01.2022-14.01.2022 Інформація. Інформаційні процеси

 

10.01.2022-14.01.2022

Тема: Інформація. Інформаційні процеси

Теоретична частина

 

Інформаційні процеси

Назва процесу

Події в інформаційному процесі

1

Зберігання

Запис на носії

Запобігання втраті

Запобігання пошкодженню

2

Захист

Встановлення паролю

Встановлення рівнів захисту

Обмеження доступу

Шифрування

3

Збирання

Спостереження

Вимірювання

Опитування

Анкетування

Тестування

Еспериментування

4

Пошук

Пошуковий запит в Інтернеті

Пошук за каталогом

Отримання даних з датчиків

5

Опрацювання

Порівняння

Оцінювання

Аналіз

Перетворення

6

Подання

Сортування

Упорядкування

Систематизація

Класифікація

Структурування

7

Передавання

Надсилання даних

Передавання даних

8

Використання

Прийняття рішень

Вивчення

Узагальнення

9

Кодування

Зміна форми подання у кодах

Кодова таблиця

10

Сприйняття

Візуалізація

Аудіювання

Тактильне відчуття

Нюх

Смак

Графіка

Текст

Мультимедіа

Запитання. Що таке інформація?

Відповідь. Інформація – це сукупність деяких відомостей, повідомлень, даних, знань, поданих у певному виглядів.

Приклади: роз’яснення основних понять або слів, виклад новин, відомості про подію, знайомство з суспільним процесом за допомогою відео.

 

Запитання. Що таке повідомлення?

Відповідь. Повідомлення – це специфічна форма подання інформації за допомогою мови знаків, жестів, сигналів тощо.

Приклади: сигнали, які ми чуємо, об’яви  про деяку подію, доклад лектора, коментар на форумі.

 

Запитання. Що таке дані?

Відповідь. Дані – це інформація, яку надано у формалізованому вигляді й призначено для її подальшого опрацювання за допомогою технічних засобів.

Приклади: Ряд статистичних оцінок деякого процесу,  таблиці чисел,  перелік матеріальних об’єктів  у відомості.

 

Запитання. Що таке інформатика?

Відповідь. Інформатика – це наука про загальні властивості, структуру інформації, закони, методи та способи її вимірювання, зберігання, опрацювання та передавання із застосуванням математичних методів і технічних засобів.

Приклади: Навчальний предмет у школі.

 

Запитання. Що таке інформаційні процеси?

Відповідь.  Інформаційні процеси – це послідовна зміна стану або уявлення про інформацію в результаті дій, які  з нею можна виконувати: вимірювання, зберігання, опрацювання, передавання, захист інформації тощо

Приклади: кодування, архівація, фільтрація, сортування, пошук.

 

Запитання. Що таке інформаційна система?

Відповідь. Інформаційна система – це сукупність апаратних та програмних засобів, які забезпечують автоматизацію, збирання, накопичення, опрацювання, систематизацію, зберігання, подання, й передавання інформації.

Приклади: Навчальне середовище «Моя школа»,  шкільна локальна мережа з документацією школи.

 

Запитання. Що таке інформаційні технології?

Відповідь. Інформаційні технології – це сукупність засобів і методів керування інформаційними процесами, що забезпечують  виконання завдань щодо пошуку, опрацювання, передавання інформації для отримання нової інформації простан об’єкта або процесу.

Приклади: Офісні додатки з текстовим, табличним, графічним редактором та способи створення та форматування об’єктів в цих середовищах.

 

Запитання. Що таке інформаційне суспільство?

Відповідь. Інформаційне суспільство – це суспільство, в якому інформаційні процеси охоплюють усі галузі суспільного життя.

Приклади: країни Європи.

 

Запитання. Що таке інформаційна культура?

Відповідь. Інформаційна культура – це уміння цілеспрямовано працювати з інформацією, використовуючі сучасні інформаційні технології.

Приклади: інформаційна культура студента

 

Запитання. Що таке кібернетика?

Відповідь. Кібернетика – це наука про загальні закони отримання, опрацювання та передавання інформації від машин і живих організмів, які побудовано на принципах зворотного зв’язку. Завдання кібернетики полягає у виивченні загальних властивостей процесу керування та систем керування. Це наука, що дозволяє творити штучний інтелект і керувавати ним( за Вінером).  Цей термін запропонував Анрі Ампер для позначення науки керування суспільством.

Приклади: кібернетика нейронних мереж.

 Під час комунікації інформація може відображатися у нашій свідомості як:  зміст та склад  об’єкта, смисл, час , місце повідомлення, контекст пріорітетів; діапазон інтересів;  множину зв’язків між бажання; рівні активації емоцій; палітру смаків, букет ароматів;  набір прозорих та затемнених понять;  досвід використання знань; сакральність символів  тощо.

Чинники комунікації

Склад чинників

Робот1-Робот2

Людина1-Людина2

Робот1-Людина2

Адресат

(автор)

Робот1

Людина1

Робот1

Адресант

(приймач)

Робот2

Людина2

Людина 1

Зміст повідомлення

Зміст електросигналів

Зміст слів

Зміст імпульсів

Код повідомлення

Двійковий код

Алфавітний код

Шістнадцятковий код

Контекст

Програмний інтерфейс

Політичний режим

Палітра кольорів

Контакт

Хвильовий

Мультимедійний

Мережний

 

 

 

Практична частина

 

Завдання 1. Опрацювати у редакторі презентацій  перелік таких основних понять у вигляді формату: запитання-відповідь.

 Слайд 1

Початок форми

1. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: сприйняття інформації.

Сприйняття – моделювання інформації за допомогою органів чуття та спеціальних пристроїв.
 Сприйняття – вимірювання інформації за допомогою органів чуття та спеціальних пристроїв.
 Сприйняття – використання інформації за допомогою органів чуття та спеціальних пристроїв.
Сприйняття – отримання інформації за допомогою органів чуття та спеціальних пристроїв.

Кінець форми

 Слайд 2

2.Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: пошук інформації.

Початок форми

Пошук інформації – це виявлення потрібної інформації згідно поставленої ціллі за допомогою інформаційно-пошукових систем у мережі Інтернет, базах (банках) даних тощо.
Пошук інформації – це виявлення особливостей і параметрів інформації за допомогою інформаційно-пошукових систем у мережі Інтернет, базах (банках) даних тощо.
Пошук інформації – це виявлення різного стану інформації за допомогою інформаційно-пошукових систем у мережі Інтернет, базах (банках) даних тощо.
 Пошук інформації – це обробка різного стану інформації за допомогою інформаційно-пошукових систем у мережі Інтернет, базах (банках) даних тощо.

Кінець форми

 Слайд 3

3. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: збирання інформації.

Початок форми

 Збирання інформації - це створення кодів вхідної інформації в інформаційній системі для подальшого і опрацювання та використання в інформаційних технологіях. Як правило, нову інформацію, яку зібрано автоматизованими системами, записується в бази даних.
 Збирання інформації - це переглядання вхідної інформації в інформаційній системі для подальшого і опрацювання та використання в інформаційних технологіях. Як правило, переглянуту інформацію, яку зібрано автоматизованими системами, записується в бази даних.
Збирання інформації - це накопичення вхідної інформації в інформаційній системі для подальшого і опрацювання та використання в інформаційних технологіях. Як правило, інформація, яку зібрано автоматизованими системами, записується в бази даних.
 Збирання інформації - це перекодування вхідної інформації в інформаційній системі для подальшого і опрацювання та використання в інформаційних технологіях. Як правило, перекодовану інформацію, яку зібрано автоматизованими системами, записується в бази даних

Кінець форми

 Слайд 4

4. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: опрацювання інформації.

Початок форми

 Опрацювання інформації – це застосування нової інформації на основі вихідної інформації.
 Опрацювання інформації – це отримання нової інформації на основі вхідної інформації.
 Опрацювання інформації – це поширення нової інформації на основі вхідної інформації.
 Опрацювання інформації – це передавання нової інформації на основі вхідної інформації.

Кінець форми

 Слайд 5

5. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: перетворення інформації.

Початок форми

 Перетворення інформації – це впорядкування вхідної інформації за однієї формою або структурою.
 Перетворення інформації – це моделювання вхідних параметрів інформації в різних формах або структурах.
 Перетворення інформації – це зміна вхідної інформації з однієї форми або структури в іншу.
 Перетворення інформації – це неадекватна реакція комп’ютера на вхідну інформацію.

Кінець форми

 Слайд 6

6. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: формалізація інформації.

Початок форми

 Формалізація – це відтворення даних, які надходять із різних джерел у цифрових формах, придатних до порівняння та підвищення рівня їх доступності.
 Формалізація – це дослідження невідомих даних, які надходять із різних джерел.
 Формалізація – це обробка даних, які надходять із різних джерел, до простішої форми, придатної до порівняння та підвищення рівня їх доступності.
 Формалізація – це переведення даних, які надходять із різних джерел, до однакової форми, придатної до порівняння та підвищення рівня їх доступності.

Кінець форми

 Слайд 7

7.Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: фільтрація інформації.

Початок форми

 Фільтрація інформації – це відсів «зайвих» даних, які не впливають на прийняття рішень (при цьому має зменшитися рівень «шуму», а вірогідність і адекватність даних – зрости).
 Фільтрація інформації – це збір «зайвих» даних, які не впливають на прийняття рішень (при цьому має зменшитися рівень «шуму», а вірогідність і адекватність даних – зрости).
 Фільтрація інформації – це використання «зайвих» даних, які не впливають на прийняття рішень (при цьому має зменшитися рівень «шуму», а вірогідність і адекватність даних – зрости).
 Фільтрація інформації - це виокремлення серед різного виду шумів корисного сигналу інформації.

Кінець форми

 Слайд 8

8. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: сортування інформації.

Початок форми

 Не існує такого інформаційного процесу.
 Сортування інформації – це зображення інформації за заданою ознакою для надання зручності у використанні, підвищення рівня її доступності.
 Сортування інформації – це упорядкування інформації за заданою ознакою для надання зручності у використанні, підвищення рівня її доступності.
 Сортування інформації – це створення віртуального макету інформації за заданою ознакою для надання зручності у використанні, підвищення рівня її доступності.

Кінець форми

 Слайд 9

9. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: архівація інформації.

Початок форми

 Архівація інформації – це оцифровування інформації в зручній і доступній формі, яка служить для зни¬ження втрати під час зберігання, підвищення її надійності.
 Архівація інформації – це запис інформації в зручній і доступній формі, яка служить для зни¬ження втрати під час зберігання, підвищення її надійності.
 Архівація інформації – це зберігання інформації в зручній і доступній формі, яка служить для зни¬ження втрати під час зберігання, підвищення її надійності.
 Архівація інформації – це спрощення інформації в зручній і доступній формі, яка служить для зни¬ження втрати під час зберігання, підвищення її надійності.

Кінець форми

 Слайд 10

10. Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: кодування інформації.

Початок форми

 Кодування інформації – це фіксація інформації за допомогою спеціальних позначок – кодів.
 Кодування інформації – це кількісне оцінювання інформації за допомогою спеціальних позначок – кодів.
 Кодування інформації – це цифровий аналіз інформації за допомогою спеціальних позначок – кодів.
 Кодування інформації – це значення інформації із спеціальних позначок – кодів.

Кінець форми

 Слайд 11

11.Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: шифрування інформації.

Початок форми

 Шифрування інформації – це кодування інформації певними символами та знаками з метою її захисту.
 Шифрування інформації – це програмування інформації певними символами та знаками з метою її подальшої обробки.
 Шифрування інформації – це перекодування інформації певними символами та знаками з метою її тестування на істинність.
 Шифрування інформації – це запис інформації певними символами та знаками з метою її захисту від хибності трактування.

Кінець форми

 Слайд 12

12.Розкрийте найточніший зміст інформаційного процесу: захист інформації.

Початок форми

 Захист інформації – це комплекс заходів, які спрямовано на використання споживачами модифікованої інформації.
 Захист інформації – це технологія обробки інформації, яка спрямована на виявлення втрат після відтворення та модифікації інформації.
 Захист інформації – це комплекс заходів, які спрямовано на запобігання втрат, відтворення та модифікації інформації
 Захист інформації – це система заходів, яка спрямовано на використання інформації споживачами Інтернету після її відтворення та модифікації.

Кінець форми

 

 

Завдання 2.  Створити таблицю у текстовому редакторі на одній сторінці формату  А4 відповідно до зразка:

 

 

 

Способи захисту інформації

 

 

Способи захисту

Причини ЗАХИСТУ

Потреби в Інтернеті

1

Створити  робоче електронне середовище для дитини. 

Щоб діти не стали залежними від комп’ютера та ігор.

Гра

2

Регламентувати тривалість перебування в Інтернеті.

Охорона та збереження, зловживання здоров’ям дітей.

Інформація

3

Використати функції батьківського контролю в операційній системі.

Щоб дитина навчалася не на власних помилках. Аби не відновлювати те, що втрачено.

Реклама

4

Використовуйте програмні  засоби захисту: антивірус; спамфільтр.

Щоб не було стороннього втручання в електронне середовище.

Навчання

5

Навчати дітей критично ставитися до інформації в Інтернеті.

Щоб дитина  не стала заангажованою або обманутою. Виявлення і запобігання фейкам в мережі.

Спілкування

6

Навчати дітей не повідомляти конфіденційні дані.

Щоб не використали дитину в  корисних інтересах сторонніх осіб.

Розваги

7

Знати про небезпеку безкоштовного публічного Wi-Fi .

Мережі можуть робити доступними дані вашого пристрою та потурання авторським правом.

Фільми

8

Не ігноруйте питання, що  надходять від дітей.

Щоб розповідати про те, що викликає в дитини хвилювання чи захоплення.

Музика, співи

9

Вибрати сайти, виходячи з віку дитини.

Збереження психічного здоров’я дітей.

Торгівля, комерція

10

Заборонити або дозволити завантаження файлів.

Охорона  дитини від шкідливого контенту.

Фотографія

11

Обмеження кола недобросовісних людей, з якими діти можуть спілкуватися.

Щоб визначити, що є дозволеними для використання.

Музеї, галереї

12

Надання старшим дітям більшої відповідальності.

Щоб визначити, що є важливим для майбутнього дитини.

Спорт

13

Контроль відвідування різних сайтів.

Щоб оберігати  дитину від небажаних наслідків її поведінки.

Чати

14

Вивчення правил поведінки в мережі. 

Виховати чемність, чесність,  пунктуальність дитини.

Відеоконференції

15

Спілкуватися з реальними а не  віртуальними знайомими.

Уникнути маніпуляцій над поведінкою дитини.

Довідники

16

Ознайомити дітей  з можливими ризиками й забезпечити необхідний захист.

Щоб навчити способам захисту дитини в мережі.

Подорожі

17

Практично навчити дітей комп’ютерній грамотності .

Допомогти дитині самостійно налаштувати електронне середовищі згідно своїх потреб.

Діловодство

18

Розширення або збереження обов’язків та прав дитини під час розвитку у разі досягнення успіхів.

Прагнення  дітей самостійності під час навчання та визнання друзів, бажання зайняти гідне місце в житті країни.

Урядування

19

Реально оцінювати рівень достовірності й безпеки інформації.

Уникнути насилля над дитиною, руйнування психіки дитини, обмеження правових норм  дитини.

 

Громадська діяльність

20

Виявляти небезпечні контакти дітей в мережі  та попереджати їх.

Уникнути онлайн-шахрайство дітей («Передзвони мені» тощо).

Соціальні мережі

21

Виявляти кіберпереслідування дітей в мережі та оберігати дітей від погроз, принижень,  обманів.

Уникнути збирання та розголошення приватної інформації про дітей.

 

Хмарні технології

 

 

 

 

 





































Результати виконання практичної частини( це презентація і текстовий документ з таблицею) надіслати на електронну адресу vinnser@gmail.com